KRS: 0000331638

POSIADAMY STATUS ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO

Delfinoterapia

Czym jest delfinoterapia?

Delfinoterapia  to terapia, która polega na wspólnym pływaniu i zabawie, podczas której osoby niepełnosprawne wykonują szereg, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości, ćwiczeń z udziałem delfinów. W czasie tych zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki powodując drobne korzystne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki regenerując zniszczone komórki.

Dla kogo?

Z tej formy terapii praktycznie może korzystać każdy. Nie ma ograniczenia wieku. Może być stosowana dla poprawy stanu ogólnego (fizycznego i psychicznego), i rozwiązywania poważnych złożonych zadań medycznych. Zaburzenia i choroby, w których ta forma terapii przynosi najlepsze rezultaty, to różnego rodzaju zaburzenia genetyczne, rozwojowe, choroby neurologiczne, upośledzenie i opóźnienie psychoruchowe, zaburzenia ruchowe, również stany depresyjne.

Jedynym ograniczeniem są przewlekłe choroby skóry – wynika to z troski o delfiny, które zarażają się chorobami od ludzi a – ze względu na środowisko, w którym żyją – dużo trudniej je leczyć. Przed rozpoczęciem terapii z delfinami każdy uczestnik musi mieć zgodę lekarza prowadzącego na udział w takiej terapii.

Po co?

Woda daje wolność. W trakcie zajęć terapeuty z uczestnikiem w wodzie – osoby z problemami zdrowotnymi czy z niepełnosprawnością ruchową spędzają czas w wodzie (nie jest wymagana umiejętność pływania) nieświadomie uprawiają najbardziej efektywną gimnastykę ruchową.

Delfinoterapia to wyjątkowa forma terapii z kilku względów. Po pierwsze, odbywa się w wodzie – środowisku przyjaznym człowiekowi. Lekarze często polecają pacjentom pływanie w basenie gdyż aquaterapia relaksuje, odpręża i wycisza, przyspiesza rehabilitację ruchową. Po drugie, delfin dzięki swoim naturalnym właściwościom do emitowania ultradźwięków, przyspiesza w organizmie człowieka proces leczenia. Dzięki wytwarzanym przez delfiny ultradźwiękom przenikają one do organizmu człowieka wpływając na regenerację oraz odbudowę zniszczonych komórek. Delfiny występują w roli terapeuty, poprawiając przede wszystkim stan psychiczny chorych. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli naturalnych substancji produkowanych przez przysadkę mózgową.

Jak wyglądają zajęcia?

Terapia to 10 sesji po 15 minut.

Przez pierwsze dni delfinoterapii najważniejsze jest oswojenie uczestnika z przestrzenią: delfinarium to osobne, odgrodzone miejsce, duży akwen z pływającymi dużymi delfinami, które szybko poruszają się, zanurzają i wypływają. Na miejscu są też nowe osoby – treserzy – to oni „kierują” delfinem.

Wejście do wody – najczęściej rodzic podaje dziecko terapeucie, który jest w wodzie – w tempie dyktowanym przez dziecko, jeśli malec może usiąść na brzegu – siada i macza nóżki w wodzie. Terapeuta polewa je wodą i rozmawia z nim. Nie można dziecka popędzać – wystraszone i zaskoczone zbyt szybkim włożeniem do wody – długo będzie to odreagowywać. To terapeuta decyduje kiedy dziecko jest gotowe do zanurzenia w wodzie. Dziecko w tym czasie nabiera też zaufania do terapeuty – nie zawsze wcześniej znanego sobie.

Zachowanie w wodzie – najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa uczestnika, on musi czuć się komfortowo w piance, w wodzie i w towarzystwie terapeuty. W delfinoterapii ważne jest spokojne i bezpieczne przebywanie uczestnika w wodzie. Nie musi dotykać delfina całym ciałem przez 15 minut. Już samo przebywanie w wodzie z delfinami jest niebywałą okazją do terapii. Delfiny – najbardziej uśmiechnięte zwierzęta świata – są bardzo delikatne w zachowaniu, nie narzucają się, czekają spokojnie na reakcję pływaka (duża w tym rola treserów). Kontakt uczestnika z delfinem nie może być wymuszony – trzeba dać czas na reakcję. Fale (ultradźwięki) emitowane przez delfiny – działają już od momentu wejścia do wody. Nie musi być zachowany stały bezpośredni kontakt wzajemny. Bez względu na to czy uczestnik jest zanurzony cały czy do połowy – fale i tak docierają. Jeśli uczestnik nie boi się – próbujemy się zanurzyć – ale absolutnie nie ma takiej konieczności – jest to dodatkowa forma zabawy.

Wyjazdy

Dwutygodniowe turnusy delfinoterapii organizujemy wraz z Uniquecenter – zapewniamy przelot, hotel, opcję all incl, oraz delfinoterapię z polskim terapeutami (10 sesji po 15 min) wraz z transferem hotel/delfinarium/hotel oraz terapię  w hotelu. Ze względu na sytuację polityczną na Krymie, od 2014 roku turnusy delfinoterapii organizujemy w Turcji.

Czego potrzebujemy?

Delfinoterapia jest bardzo drogą formą rehabilitacji, Na dziś niestety niedostępną w Polsce. Rodzice uczestników tej terapii często zapożyczają się biorą kredyt by podołać trudowi finansowemu takiego turnusu.  Każde wsparcie finansowe jest odciążeniem i tak mocna nadszarpniętych funduszy osób zmagających się na co dzień z chorobą przewlekłą.

Co dajemy?

Unikatowość tej terapii powoduje, ze budzi ona żywe zainteresowanie w mediach. W ostatnim roku TVP Sport zrealizowała krótki materiał o delfinoterapii i często powtarza go na antenie TVP. Zapraszamy do udziału w wyprawie do Turcji, by pokazać jak wiele aspektów zaspokaja taki 14 dniowy pobyt dla rodziny, która odpoczywa choć uczestniczy w rehabilitacji jednego z swoich członków.

tms-waves-element